تبلیغات
 کوشش - آزاد

آزاد

اهمیت خوردن صبحانه در دانش آموزان 

در سال‌های اخیر و علی‌رغم کاهش تعداد اعضاء خانواده‌ها، به‌ دلایل مختلف مانند شاغل بودن پدر و مادر، صبحانه و صرف آن خصوصا در دانش‌آموزان به فراموشی سپرده شده و کمتر به آن توجه می‌شود.

صاحب‌نظران و کارشناسان تاکید دارند که افراد حتما وعده صبحانه را در فضایی آرام و با استفاده از مواد مغذی، صرف کنند تا ضمن کسب انرژی‌ لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه، توانایی‌های مغزی خود را ارتقاء بخشند. یکی از تاثیرات مهم حذف وعده صبحانه یا مصرف دیر هنگام آن، کاهش توان یادگیری در دانش‌آموزان است.

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص گفت: در شرایط ناشتایی کوتاه مدت طبیعی، مکانیسم هموستاتیک، گلوکز خون را در سطحی نگاه می‌دارد که به عملکرد طبیعی مغز لطمه وارد نشود، اما اگر مدت زمان ناشتایی طولانی‌تر باشد، نگهداری قندخون در سطحی که مغز قادر به فعالیت طبیعی خود باشد، دشوارتر شده، یادگیری و تمرکز حواس مختل می‌شود.

 بررسی‌های انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که افزایش نسبی قندخون موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری دانش‌آموزان می‌شود؛ یکی از دلایل افزایش یادگیری به علت بالا رفتن قندخون، ساخته شدن "استیل کولین" است که نقش آن در تقویت حافظه، به اثبات رسیده است.

او تداوم در نخوردن صبحانه و تبدیل به عادت شدن را موجب کمبود دریافت مواد مغذی روزانه موردنیاز فرد دانست و اضافه کرد: صبحانه در وعده‌های دیگر جایگزین نمی‌شود و در نتیجه کمبود کالری، ویتامین‌ها و املاح را به همراه دارد.

 مطالعات جدید نشان می‌دهد، دانش آموزانی که صبحانه نمی‌خورند، بیشتر در معرض اضافه وزن و چاقی قرار دارند؛ نخوردن صبحانه و ناشتایی طولانی مدت موجب افت قندخون شده و در وعده ناهار به علت گرسنگی و اشتهای زیاد، غذای بیشتری خورده می‌شود که در نهایت اضافه وزن و چاقی را به دنبال دارد.

برای اینکه دانش‌آموزان اشتهای کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند، باید شام را در ساعت‌های ابتدای شب صرف کنند و شب‌ها در ساعت معین بخوابند تا صبح بتوانند زودتر بیدار شوند و وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.

اگر والدین صبحانه را به عنوان یک وعده غذایی مهم تلقی کنند و هر روز دور سفره صبحانه بنشینند، مشوق دانش آموزان برای صرف صبحانه هستند؛ پدر و مادرها باید سحرخیزی، ورزش و نرمش صبحگاهی و خوردن صبحانه در محیط گرم خانواده را به کودکان خود آموزش دهند.تاریخ : سه شنبه 3 مهر 1397 | 10:44 ق.ظ | نویسنده : ریحانه نوروزی | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون