تبلیغات
 کوشش - علمی

علمی

نیتروژن مایع چیست؟؟؟!!!!!
نیتروژن مایع، حالت مایع عنصر نیتروژن می‌باشد. نیتروژن مایع، مایعی بی رنگ, بی بو (بسیار شبیه به آب) است.  دمای آن نزدیک ۱۹۶ درجه زیر صفر می باشد ...

اما چندتا سوال که جواباشون میتونه واستون جالب باشه.....

چرا نیتروژن مایع خیلی سرد است؟
، نیتروژن مایع خیلی سرد است. زیرا نقطه جوش آن منهای 320 درجه فارنهایت است. نیتروژن در دمای اتاق بصورت گاز می باشد. بنابراین پیش نیاز اینکه نیتروژن به فرم مایع در بیاید لازم است بطور باور نکردنی سرد باشد.

 

چرا نیتروژن مایع هنگامی که چیزی داخل آن قرار می دهیم، می جوشد؟
هوایی که ما تنفس می کنیم حدود 80 درصدش از گاز نیتروژن می باشد. بنابراین چیزی که ما اینجا داریم هوای مایع است. یک یخچال واقعا قدرتمند می خواهد تا هوا را خیلی سرد کرده و آن را به مایع تبدیل کند. برای نیتروژن که نقطه جوش آن منهای 320 درجه می باشد، بنابراین نیتروزن مایع در دمای اتاق می جوشد و تبدیل به هوا می شود.

چرا نیتروژن مایع خیلی خطرناک است؟
اگرچه نیتروژن مایع خیلی سرد است، ولی در واقع آن می جوشد. هنگامی که نیتروژن مایع می جوشد به گاز نیتروزن یا ازت تبدیل می گردد و جهت استنشاق به طور کامل ایمن می باشد. خطر فقط در دمای پایین است که اگر سلول های پوستی شخص در تماس با ازت مایع یخ بزند، می تواند پوست شخص را بسوزاند.

موارد کاربرد نیتروژن مایع چیست؟
نیتروزن مایع که نقطه جوش آن 196- درجه سانتیگراد می باشد،  برای کارهای متنوعی مانند سرد کننده های کامپیوترها، در صنعت دارو برای از بین بردن پوست ناخواسته، زگیل، سلول های پیش سرطانی، نمونه های پزشکی و کرایوتراپی جایی که دانشمندان روی تاثیر دماهای خیلی سرد بر مواد و اندام ها مطالعه می کنند، استفاده می گردد.طبقه بندی: مطالب آزاد علمی،

تاریخ : شنبه 27 آبان 1396 | 12:24 ب.ظ | نویسنده : ریحانه نوروزی | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون